Programme

Friday meetings at 7.30pm
St Peter’s Church Hall, Church Street, Addingham, Ilkley LS29 0QS

September 2019

13 MEMBERS’ EVENING: A chance to show recent work, talk about your images and receive comment from members.

20 LECTURE: ‘Island Hopping’ – with PETER YEO FRPS DPAGB APAGB.

Final date for entries to 4 October competitions

27 LECTURE: ‘Hidden Images’ – with DIANNE OWEN FRPS, supported by Hahnemühle Fine Art.

October

4 ANNUAL DIGITAL COMPETITIONS

• Architecture & Record – I M Glover Trophy
• Weather – D W Haigh Trophy

Judge: Derek Knight

11 MEMBERS’ EVENING: Another chance to show recent work. A panel of three members will also provide critique.

Final date for entries to 25 October competitions

18 LECTURE:‘Life’-with street photographer DAVE MASON.

25 ANNUAL PRINT COMPETITIONS

• General Colour – F E Salter Trophy
• Creative – F Smith Trophy

Judge: Tony Caunt LRPS

November

1 LECTURE: ‘Portfolio’ – with CHRISTINE WIDDALL MPAGB EFIAP FBPE.

8 LECTURE: ‘The Road Less Travelled; Memoirs of a Tick-box Refusenik’ – with MONTY TRENT LRPS.

Final date for entries to 22 November competitions

15 LECTURE: ‘A Talk on the Wild Side’ – with 
 TONY & CAROL DILGER.
Ilkley Arts Festival Lecture -
 Free admission for visitors

22 ANNUAL PRINT COMPETITIONS

• General Mono – V Dawson Trophy
• Triptych – Portraiture Cup
 (note: images do not have to be portraits)

Judge: Bill Johnson ARPS DPAGB APAGB

Final date for entries to 6 December competitions

29 LECTURE: ‘An evening with Ralph’ – RALPH DUCKETT MPAGB APAGB EFIAP.

December

6 ANNUAL DIGITAL COMPETITIONS

• General Colour – A C M Duncan Trophy
• Street Photography – J Duncan Trophy

Judge: Haydn Bartlett LSWPP

13 MEMBERS’ EVENING: Practical evening and seasonal nibbles. Full details nearer the time.

20 & 27 December – no meetings.

January 2020

3 MEMBERS’ EVENING: Start the new year with an opportunity to show recent work and receive feedback from members.

Final date for entries to 24 January competitions

10 No meeting – hall not available.

17 CLUB MEMBER LECTURES: An evening with DAVID STRADLING and PAUL ROBINSON.

24 ANNUAL PRINT COMPETITIONS

• Photo Panel – H Holmes Trophy
• Nature – Ash Bowl

Judge: Richard Hall LRPS CPAGB

31 LECTURE: ‘Variety Pack’ – with DAVID LOWE
 ARPS DPAGB.

Final date for entries to 14 February competitions

February

7 SALON EVENING: Viewing and commenting on images from the London Salon Exhibition 2019.

14 ANNUAL DIGITAL COMPETITIONS

• Rundle Trophy
• Still Life – G R Vere Trophy

Judge: Rich Bunce

21 LECTURE: ‘The Collaborative Approach’ – with photographer and model NATASHA J BELLA. Includes a practical demonstration.
TL Haigh Memorial Lecture

Final date for entries to 6 March competitions

28 THREE OF A KIND PRINT COMPETITION: A set of three images showing three different takes on a subject of the author’s choice. Judged on the night.
 – J Hardy Trophy

March

6 ANNUAL DIGITAL COMPETITIONS

• General Mono – R H Walker Trophy
• Nature – I G Strang Trophy

Judge: Erica Oram CPAGB AFIAP BPE3*

13 PRESIDENT’S EVENING – ‘A Year in the Life of LARRY JAMES’.

20 CLUB MEMBER LECTURES: ALISON TETLEY
 and HELEN REYNOLDS.

27 TEAM PRINT COMPETITION: Two teams of members match images they have brought along to subjects selected by a small panel.

April

3 AGM and PRIZE PRESENTATIONS

10 No meeting – Easter

17 Club night outdoors – details to be announced nearer the time.

24 Club night outdoors – details nearer the time.